risotto z ryżu Arborio z warzywami i kurczakiem

Już od dawna nosiłam się z zamiarem zrobienia „prawdziwego” risotto. „Prawdziwego” oznaczało dla mnie wykorzystanie ryżu Arborio i przygotowanie go pomału, jak należy, podlewając go co chwilę niewielką ilością bulionu. Chyba się udało, bo rodzina była zadowolona. Choć jednak nie do końca było to prawdziwe risotto, bowiem u nas w sklepie nie można kupić parmezanu, i musiałam podać danie bez tego znaczącego składnika. Ale następnym razem już tej gafy nie popełnię, i będę przygotowana na 100%. Mimo wszystko danie zyskało uznanie.

Polecam eksperymentować, bo risotto można robić na milion sposobów, za każdym razem inne. Dziś zrobiłam ryż z warzywami i kurczakiem, podlewany bulionem warzywnym. Procedurę gotowania ryżu podpatrzyłam w Kuchni Lidla.

ryzok

składniki (na dużą porcję dla 4-5 osób):

  • 400 g ryżu Arborio
  • 1 duża lub 2 małe piersi z kurczaka
  • mały por (część biała i jasnozielona)
  • 2 małe marchewki
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 papryka czerwona
  • 1 mala cukinia
  • olej do podsmażenia
  • masło ok 2 łyżek
  • bulion warzywny ok 1-1,5 litra (najlepiej nie z kostki, prawdziwy ugotowany wcześniej)
  • tarty parmezan
  • sól, pieprz (u mnie mielony kolorowy)

Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju, dodajemy przyprawionego kurczaka, smażymy krótko, tak aby się ściął, ale w środku był soczysty. Doprawiłam mięso przyprawą do kurczaka, ale można także samą solą.  Gotowe mięso przekładamy do miski. Następnie rozgrzewamy 2 łyżki oleju z łyżką masła (masło wrzucamy jak olej się już trochę rozgrzeje) i wrzucamy po kolei warzywa, robiąc po każdym chwilę przerwy, aby się podsmażyło: cebulę posiekaną w piórka  z drobno pokrojonym czosnkiem. Następnie dorzucamy marchewkę pokrojoną w cienkie półtalarki, potem pora, a na koniec pokrojoną cukinię i paprykę. Kiedy warzywa są gotowe (nie mogą być rozgotowane, raczej zrobione na półtwardo), mieszamy je z mięsem. W woku lub garnku z grubym dnem rozgrzewamy 3 łyżki oleju, wrzucamy ryż Arborio i dokładnie mieszamy. Smażymy około minuty, cały czas mieszając, tak aby oliwa pokryła wszystkie ziarenka ryżu. Następnie po jednej chochelce, wlewamy do ryżu bulion – kolejną łyżkę wlewamy dopiero, gdy płyn zostanie wchłonięty przez ryż. Dodając kolejne porcje bulionu, cały czas mieszamy risotto. Ryż powinien gotować się około 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy mięso z warzywami, jeszcze chwilę razem gotujemy na małym ogniu. Po zdjęciu z ognia dodajemy parmezan, sól, pieprz i odstawiamy na kilka minut. Możemy podać z natką pietruszki, ja przystroiłam cebulą dymką.

smacznego!

Przepis jest idealny do naginania. A naginając go bardzo, uzyskujemy danie w całkiem nowej odsłonie. Taka kosmetyczna zmiana, która nasuwa mi się jako pierwsza to to, że cebulę z czosnkiem możemy podsmażyć nie z warzywami, ale  z ryżem, czyli do podsmażonej cebuli wsypujemy ryż i później podlewamy tę mieszankę bulionem.

Jeśli chodzi o składniki, możliwości jest tak wiele, ze nie sposób opisać wszystkich. Na pewno możemy pominąć mięso, oraz dodać inne warzywa. Mi po głowie chodzi pomysł, aby następnym razem pójść w marchewkę z groszkiem, kukurydzą może trochę brokuła. Chciałabym też zrobić wersję z grzybami leśnymi, względnie z pieczarkami, no i oczywiście muszę wypróbować pomysł z winem, czyli zalewamy ryż winem a później dopiero bulionem. Kiedy uda mi się zrealizować te pomysły, na pewno będę się z nimi dzieliła.

Jeśli chodzi o przyprawy to możemy zatrzymać się na soli i pieprzu, ale można też dodać curry lub kurkumy. Najładniej wygląda risotto obsypane jakąś zieleniną:)

 ryz z torebka

Gotuj w zdrowym stylu

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>