tort śmiatankowy z truskawkami

To kolejny tort z okazji 5 urodzin mojego dziecka. Ale tak to jest, ile imprez urodzinowych tyle tortów:) Miał być śmietankowo-truskawkowy z jasnym biszkoptem i z ozdobami, i taki też był.

Przepis pochodzi z książki „1001 przepisów Kuchnia Polska” Ewy Aszkiewicz. Ponieważ połowę gości stanowiły dzieci nie „podnosiłam’ smaku masy spirytusem, ale jeśli gościmy dorosłych sugeruję zastosować ten pomysł.

tort smietankowy

składniki:

  • 8 jajek
  • szklanka cukru pudru
  • szklanka mąki krupczatki
  • 3 budynie o smaku śmietankowym
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 25 dag masła
  • 1,5 szklanki mleka
  • szklanka cukru
  • szklanka śmietany 30% lub 36% (opcjonalnie do ozdobienia)
  • dżem morelowy (lub brzoskwiniowy)
  • ewentualnie kieliszek spirytusu

Białka ubijamy z cukrem pudrem na sztywną pianę, następnie cały czas ubijając dodajemy po jednym żółtku. Do jednolitej masy dodajemy siejąc przez sito mąkę, 2 budynie i proszek do pieczenia. Składniki delikatnie, ale dokładnie łączymy, a następnie ciasto przekładamy do przygotowanej formy (dużej tortownicy). Pieczemy przez ok 40-45 minut w temperaturze 160 stopni. Biszkopt jest upieczony gdy wierzch się zarumieni a boki odstają lekko od formy. Po wystawieniu z piekarnika przez 10 minut wychładzamy w formie a następnie wykładamy na deskę do góry dnem i pozostawiamy do wychłodzenia. (Przyznam, że nie zawsze go obracam, ale podaję jak należy za autorką przepisu).

Przygotowujemy krem: szklankę mleka zagotowujemy z szklanką cukru i łyżka masła. Na gotujące sie mleko wlewamy rozprowadzony w pozostałym zimnym mleku (1/2 szkl) budyń, zagotowujemy mieszając. Po minucie, dwóch, zdejmujemy z ognia i zostawiamy do wystygnięcia. Masło ucieramy na puch, następnie dodajemy po 1 łyżce zimnego budyniu (ważne, aby był zimny i aby go dodawać naprawdę powoli, po 1 łyżce- aby masa się nie zwarzyła). Jeśli chcemy dodajemy spirytus.

Zimny biszkopt przekrawamy na 3 części, każdy blat smarujemy dżemem i warstwą kremu. pozostałym kremem smarujemy boki tortu. Jeśli mamy życzenie za pomocą szpryce ozdabiamy tort ubitą śmietaną, można ją zrobić z dodatkiem zagęstnika. Jeśli mamy zamiar udekorować tort ozdobami z masy cukrowej, posypkami czy ozdobami z opłatków- zostawmy tą czynność na sam koniec, tuz przed podaniem ciasta.

Ponieważ moje dziecko chciało tort śmietankowo-truskawkowy, ozdobiłam go z wierzchu owocami, oraz poukładałam parę owoców na masę do środka ciasta. Można też podmienić dżem morelowy na inny smak, np. truskawkowy,bądź wmiksować kilka owoców do masy (choć przyznam, że tego nie próbowałam robić w tym przepisie, ale  masa powinna się trzymać).

smacznego!

 

WP_20150605_012kaw

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>